Parówki PO są racjonalne ale nieżyciowe

Autor: Paweł Lechowski 3/11/2023 11:54:00 AM Ilość odsłon: 1205 Kategoria: Portal

Polskojęzyczny  gadzinowy Onet zestawił  na pierwszej stronie  parówki, Goebbelsa/Ławrowa i  JPII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ławrow

Ławrow ostrzega Zachód  i grozi – brzmi tytuł Onetu. Dlaczego Onet nie napisał, że Ławrow to jedna z marionetek Putina, która posługuje  się kłamstwem w stosunkach międzynarodowych ?   Oto przykład sprzed ośmiu dni.

Ławrow zwany  „końską gębą” zapomniał, że  Indie to nie Rosja. Podczas swojego wystąpienia w Indiach powiedział, że Ukraina zaczęła wojnę z Rosją i został wyśmiany przez publiczność. 

https://wiadomosci.wp.pl/kuriozalne-slowa-lawrowa-i-genialna-reakcja-publicznosci-6872500386974400a

 

Obok:

„Jan Paweł II asem w rękawie Kaczyńskiego. Ekspert przestrzega: to dopiero początek”

Onetowy „ekspert” używa metafor: „as w rękawie”, „ człowiek w bańce”, „najcięższe działa”, ocierać się o granicę śmieszności”, „przekroczyć granicę zdrowego rozsądku”. Do tego trzy razy mocny rzeczownik „ośmieszanie”, raz  „kompromitacja”.

 „Ekspert” Onetu twierdzi, że PO zachowała się  racjonalnie. Pytanie czy zachowała się życiowo?

 

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy zachowaniem racjonalnym, a życiowym.

W kwestii racjonalnej mamy do wyboru trzy komunikaty: można powiedzieć „tak” lub „nie”, można nadto zawiesić swój sąd i nie mówić  ani  „tak”, ani „nie”.

W sprawach życiowych musi człowiek wybrać albo „tak”, albo „nie”. Innego wyjścia nie ma. Gdy koś jest chory, zachodzi kwestia wezwać lub nie wezwać lekarza, jedno z dwojga musi być wybrane.

PO nie stanęła po stronie bohatera naszej wolności. PO zawiesiła swój sąd. PO zachowała się racjonalnie, ale nie życiowo. Bo platforma jest dla tych, którzy nie bronią życia, ale wleźli na nią dla jakiś swoich racjonalności.

 

A parówki ?    Parówki PO może  PO-żreć.      

Metafora Onetu jest produktem niskiej kultury. 

 Metafora jest figurą mowy, która używa jednej rzeczy do odniesienia się do innej, aby zasugerować podobieństwo między nimi. Metafory są często używane w literaturze i poezji do porównywania dwóch niepodobnych rzeczy.

 Metafora ma za zadanie często zamaskować prawdziwy cel, przyciągnąć uwagę konsumenta, nawet za cenę okrojenia lub zniekształcenia rzeczywistości. Enigmatyczność medialnej przenośni politycznej jest jednocześnie jej ogromna zaletą, a fragmentaryczność jest ściśle powiązana z jej szybkością działania, jak i z potęgowaniem sił wyselekcjonowanej cechy.

 Błyskawiczność metafory osłabia w dużym stopniu wrażliwość odbiorcy. Jego uwaga skupiona jest na tempie metafory, czego wynikiem jest brak koncentracji na podstawowym przekazie. W tym momencie przeciętny człowiek nie ma czasu, aby się zastanowić nad tym, co pominięte, lub co jest niedopowiedziane.

 W przypadku, gdyby chciał zaprzeczyć jakiejś metaforze, musiałby przyjąć postawę aktywną, wysunąć jakieś kontrargumenty, a jednocześnie odciąłby od wspólnoty idei czy wiedzy, którą narzucił dany polityk. Skutkiem więc jest przyjęcie postawy biernej i uznanie danej metafory politycznej, która jest zazwyczaj presupozycją, czyli sądem umożliwiającym wypowiedzenie zdania zawierającego inny sąd, za autentyczną.

Dzisiejszy odbiorca jest zazwyczaj obywatelem zmęczonym i znudzonym, a przez to bardzo wybiórczym.

 Paradoksem jest, że metafora polityczna, w przeciwieństwie do metafory poetyckiej, nie jest produktem wysokiej kultury, lecz niskiej, przez co nie musi dawać perspektyw w działaniu intelektu. 

 Onet stosuje wersje metafory – etykiety, która aktywizuje do automatycznego rozchodzenia się informacji po całej sieci skojarzeniowej. Występuje tu działanie podprogowe, poniżej progu świadomości, które nawet u odbiorców nie zgadzających się ze skojarzeniami, np. człowiek w bańce, as w rękawie, najcięższe działa, granica śmieszności, granica zdrowego rozsądku  - wywołują efekt asekuracji kłamstwa. 

Onet dokłada takie słowa jak:  ośmieszanie i  kompromitacja aby sugestywnie naprowadzić na konkretne swoje zamierzenia. Przekaz Onetu upraszcza rzeczywistość i jest gotową odpowiedzią, która wartościuje  i ocenia, a nie przedstawia i opisuje.

 

Chcesz wiedzieć  więcej o "ekspertach Onetu" ?

https://www.polskaprawda.pl/256,aktualno%C5%9Bci,Genera%C5%82_Koziej_w_latrynie_czyli_zwyci%C4%99stwo_Onetu.aspx

 

 

Aktualności

Najnowsze

Najczęściej czytane

Terror kanarów w Toruniu  (odsłon: 14427)

 Ilość odsłon:1782544