Mularczyk i Machcewicz się mylą - był raport o stratach wojennych Polski

Autor: Paweł Lechowski 8/31/2022 1:05:00 PM Ilość odsłon: 1593 Kategoria: Portal

„Straty wojenne Polski w latach 1939 -1945”, Studia i rozprawy zeszyt VIII, marzec 1960,  Wydawnictwo Zachodnie Poznań  Warszawa.

Cz. 1     

Cz. 2

Z materiału zamieszczonego powyżej wynika, że mylą się obaj panowie M., a jednocześnie  ideolodzy swoich partii: platformerski Machcewicz i pisowski Mularczyk.   

Taka jest polskaprawda i żadna partyjna ideologia  tego nie zmieni ! 

1 września – w kolejną rocznicę rozpoczęcia drugiej wojny światowej – mamy poznać kwotę reparacji wojennych, którą Polska powinna otrzymać od Niemiec według autorów raportu, nad którym pracował specjalny zespół. W środę na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Arkadiusz Mularczyk oznajmił, że dokument opracowała "grupa ekspertów z różnych obszarów dziedzin i nauki – historycy, historycy gospodarki, rzeczoznawcy majątkowi, archiwiści". Opracowanie składa się z trzech tomów: opis i szacowanie strat demograficznych i materialnych; dokumentacja zdjęciowa wojny i okupacji niemieckiej, ukazująca brutalność okupacyjną; rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków i pacyfikacji wsi (wskazano ponad 9 200 miejscowości).

 Zdaniem posła Mularczyka, "od 1947 roku nie powstał żaden dokument (...), który dokonywałby szacunku strat materialnych i demograficznych, jak również nie powstało opracowanie podsumowujące drugą wojnę światową". – Dopóki nie było raportu, sprawozdania, opracowania, to trudno było mówić o konkretnych kwotach. Nie było tej – nazwijmy to umownie – faktury. Dzisiaj ta faktura jest i pojawi się 1 września. Będzie to baza do dyskusji – stwierdził.

 Źródło: Polskie Radio 24

 https://dorzeczy.pl/opinie/340222/reparacje-wojenne-mularczyk-faktura-pojawi-sie-1-wrzesnia.html

 Newsweek: Czy do Polaków trafia postulat żądania od Niemiec reparacji wojennych, który po raz kolejny zgłasza Jarosław Kaczyński?

Prof. Paweł Machcewicz: Nie znam żadnych wiarygodnych badań, które by to dokumentowały. Żądając reparacji, Kaczyński nawiązuje do rzeczywistych krzywd, zbrodni i zniszczeń, bezprecedensowych w polskiej historii, których dokonali Niemcy. Oraz do faktu, iż w sensie dosłownym Polska takich odszkodowań nie dostała. Narracja PiS ma rozbudzać nastroje antyniemieckie. Ktoś to kupi, ale moim zdaniem nie będzie to większość Polaków.

https://www.newsweek.pl/historia/prof-pawel-machcewicz-jesli-kogos-winic-to-bardziej-stalina-rozmowa/cf7skyn

Aktualności

Najnowsze

Najczęściej czytane

Terror kanarów w Toruniu  (odsłon: 14426)

 Ilość odsłon:1782525