Taktyka działań manifestacji obywatelskich w warunkach miejskich
Taktyka działań marszowych nie zawsze jest skuteczna. Aby zablokować nieprzyjaciela należy przygotować tzw. stałe punkty manifestacji – 14 000 -20 000 osobowe grupy manifestantów umocnione na danym terenie w postaci miasteczka namiotowego.
Wysunięte posterunki rozmieszcza się przed frontem manifestacji, aby ostrzec o nadejściu nieprzyjaciela i utrudniać działania jego patroli.
Za posterunkami rozmieszcza się siły osłonowe. Zapory buduje się wzdłuż stałego punktu manifestacji. Drogi barykaduje się i zwala na nie zapory z drzew.
Stałe punkty manifestacji przygotowuje się wykorzystując naturalne i sztuczne osłony, wzdłuż linii przecinającej miasto np. w Warszawie na linii Plac Zamkowy – Nowy Świat –Ujazdowskie – Belweder.
Trasa ok. 7 km. = 7000 m , 10 punktów co 700 m, 10 x 14 000 = 140 000 manifestantów.
Punkty tworzy się w ramach napływania demonstrantów. Każdy punkt ma własne kierownictwo oraz GLZ (grupa logistyczno-zaopatrzeniowa). Kierownictwo integruje manifestantów przyjmując nazwę np. chorągiew małopolska, chorągiew sieradzka . Kierowanie całością należy do sztabu, który organizuje służbę prasową, medyczną itp.
Kierownictwo chorągwi podejmuje działania informacyjne mające na celu przeciągnięcie mieszkańców miasta na stronę manifestantów.
Wydzielona część demonstrantów przebywa w odwodzie poza stałymi punktami, gotowa w wejść do akcji na wezwanie kierownictwa.