Ukraińcy mogą odzyskać swoich marynarzy sposobem "Kontryma"

Autor: Paweł Lechowski 2018-11-30 18:01:00 Ilość odsłon: 633 Kategoria: Portal

 

      W kontekście konfliktu kerczeńskiego i  pojmania przez Rosjan ukraińskich marynarzy warto przypomnieć Bolesława Kontryma barwną postać przedwojennego pograniczna  polsko-rosyjskiego. W przeszłości Kontrym był  czerwonym kombrygiem w wojnie polsko-bolszewickiej, co uniemożliwiło mu służbę w Wojsku Polskim, po spektakularnym powrocie do kraju. Jednakże w 1923 roku zaproponowano Kontrymowi stanowisko zastępcy komendanta posterunku policji granicznej w  miejscowości Rubieżowicze w powiecie stołpeckim.   

       Wkrótce po objęciu przez niego tej funkcji zaginął jeden z jego podkomendnych, a wywiad ustalił, że znajduje się w więzieniu NKWD w Mińsku. Dzień po otrzymaniu tej wiadomości Kontrym powiadomił swoich przełożonych, że po polskiej stronie granicy zatrzymano „patrol radziecki” w składzie: 1 oficer i 4 szeregowców  oraz zaproponował pertraktacje mające na celu wymianę policjanta za Rosjan.  Strona sowiecka „z oburzeniem” odniosła się do tej propozycji informując, że wyżej wymienieni to nie patrol, lecz pełna obsada posterunku granicznego, zaskoczona w nocy i uprowadzona, bez wystrzału z workami na głowach za polską granicę. Po kilku tygodniach pertraktacje zakończyły się pomyślnie, tj. wymianą żołnierzy, a Kontrym otrzymał szablę oficerską z wygrawerowanym napisem: Wybawca swemu Wybawicielowi.   

      Dalszą służbę pełnił jako  major piechoty Wojska Polskiego, cichociemny, żołnierz Armii Krajowej (pseudonim „Żmudzin”). Po wojnie aresztowany przez MBP. Akt oskarżenia sporządzony został w lutym 1952 r. przez Anatola Fejgina, dyrektora Departamentu Śledczego MBP. Stracony   20 stycznia 1953. 28 września 2014 r. IPN poinformował, że szczątki Bolesława Kontryma zostały odkryte i zidentyfikowane podczas prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w Kwaterze „Na Łączce” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie[7], gdzie dotychczas istniał symboliczny grób „Żmudzina”.

Aktualności

Najnowsze

Najczęciej komentowane

Najczęściej czytane

Terror kanarów w Toruniu  (odsłon: 9448)

Komentarze

Nie napisano jescze komentarza do tej aktualności...

Dodaj komentarz

Podaj nick:
Data:

 Ilość odsłon:871885